05.12.2023- lekcja biblioteczna

Temat spotkania- „Treny i fraszki Jana Kochanowskiego.”

Moderator- dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek.

W dniu dzisiejszym naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Tarnowie Opolskim wraz z nauczycielką mgr Urszulą Hueniger.

Na zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim Moniki Silarskiej gościliśmy dr nauk humanistycznych Elżbietę Skrzypek, która zapoznała uczniów z gatunkiem lirycznym fraszek i trenów Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski był poetą, tłumaczem oraz dramaturgiem. Urodził się w 1530 roku w Sycynie, a zmarł w 1584 roku w Lublinie. Był najwybitniejszym twórcą polskiego Renesansu. Ojcem Jana Kochanowskiego był Piotr Kochanowski – sędzia sandomierski, a matką – Anna Białaczowska.

Poezja Jana Kochanowskiego cechowała się niesłychaną różnorodnością, ponieważ poruszał poważne i lekkie tematy. Chciał przekazać odbiorcom kompletny pogląd na świat oraz postrzeganie wszystkich aspektów życia. Pisał treny, refleksyjne pieśni, psalmy, ale również lekkie i zabawne fraszki.

Na wstępie prowadząca spotkanie omówiła  epokę renesansu i jej konteksty; wskazano istotę antropocentrycznego renesansowego światopoglądu.

Młodzież otrzymała następujące teksty:

Fraszki:

- „Raki”,

- „Na pijanego”,

- ”Człowiek boże igrzysko”

- „O żywocie ludzkim”

Tren I „Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe..”

Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie dowiedzieli się m.in.:

- czym jest fraszka,

- jakie są cechy gatunkowe fraszki,

- do jakiego rodzaju literackiego zalicza się fraszkę?

- w jakich okolicznościach powstały i czego dotyczą Treny Jana Kochanowskiego?

- oraz wiele ciekawostek o epoce renesansu,

Uczniowie podjęli próbę analizy i interpretacji wybranych utworów Jana Kochanowskiego, wykazując się wiedzą na temat fraszek i trenów, utrwalając tym samym wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole.

Na zakończenie bibliotekarka Justyna wręczyła Podziękowanie pani Elżbiecie za wsparcie merytoryczne podczas przeprowadzonych licznych lekcji bibliotecznych, dzięki którym uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu literatury polskiej za co serdecznie dziękujemy.