Ferie Zimowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim.

ferie zimowe 20.02.2022 – 24.02.2023

W cd ferii  zimowych w bibliotece odbyły się spotkania, podczas których dzieci wykazały się kreatywnością, niezwykłymi umiejętnościami manualnymi oraz zacięciem czytelniczym.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od spotkania na temat recyklingu.

Recykling, omówiliśmy korzystając z książek “Świat wokół nas. Recykling” oraz “Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?”. W części plastycznej powstały karmniki dla ptaków oraz urocze bałwanki z nakrętek. Do ich wykonania zostały użyte między innymi, materiały pochodzące z recyklingu.

We wtorek uczestnicy wykonywali kule śnieżne w szklanych słoikach, korzystając przy tym z wcześniej przygotowanych materiałów. Po wstrząśnięciu kule w słoikach zamieniały się w zaśnieżony krajobraz, a dzieci były zachwycone widokiem.

W środowe popołudnie odbyło się spotkanie dla sympatyków gier planszowych. Była rywalizacja, wielkie emocje i świetna zabawa. Oprócz gier planszowych rozwiązywaliśmy także rebusy i zgadywanki oraz układaliśmy puzzle. Na zakończenie zagraliśmy w kalambury.

Czwartek, to kolejny dzień spotkań w bibliotece. Zajęcia polegały na prostym eksperymentowaniu. Pierwszym doświadczeniem, jakie wykonały dzieci, była „Tęcza”, która powstała za pomocą wody i kolorowych draży. Drugie doświadczenie polegało na nakłuciu balonu wykałaczką, tak aby się nie przebił. Kolejne to „Kolorowe pejzaże”, które zostały wykonane przy wykorzystaniu mleka i barwników. Dzieci stworzyły także wybuchowe wulkany, które powstały przy użyciu wody wymieszanej z sodą oczyszczoną oraz octem. Kolejnym eksperyment to „Tęcza na talerzu”, która powstała po wymieszaniu różnokolorowych płynów do naczyń, mydła w płynie, atramentu oraz oleju. Następne doświadczenie to „ciecz nienewtonowska”, które polegało na złapaniu w dłonie wody i zatrzymaniu jej na dłuższą chwilę. Ostatnim eksperymentem była „Kolorowa sól”, polegająca na wałkowaniu rękami po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę.

Na zakończenie robiliśmy balonowe gniotki.

Podczas ostatniego, piątkowego spotkania uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania bajki pt. ”Mroźne przygody Bąbki” Moniki Kamińskiej, którą przeczytała uczestnikom ostatniego spotkania V-ce Wójt Gminy Tarnów Opolski Magdalena Chudowska. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o tym, jak cudownie można spędzić wspólnie czas, gdzie nie potrzeba do tego ani drogich zabawek, ani precyzyjnie zorganizowanych rozrywek.

Po wysłuchaniu bajki V-ce Wójt Magdalena Chudowska oraz Dyrektor Monika Silarska wręczyły wszystkim uczestnikom ferii pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

W drugiej części spotkania każdy wykonał  rysunek pt.” Moje przygody podczas ferii zimowych”.

Minione dwa tygodnie ferii były pełne wrażeń. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, i że na długo zapamiętają nasze spotkania.

Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu12053