wystawa

Filia w Raszowej

05.10.2021- Otwarcie wystawy „Hauptmann Böhmer Z historii fotografii w Opolu”

Otwarcie wystawy udostępnionej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu „Hauptmann Böhmer. Z historii fotografii w Opolu” i zwiedzający uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z opiekunami p. Agnieszką  i Hanią.

Wystawa prezentuje historyczne  zdjęcia  z widokiem Opola. Artysta, fotograf Alfred Böhmer (1858-1908) to jeden z pierwszych  piktorialistów  niemieckich światowego formatu(pierwszy krok do uznania fotografii jako dzieła sztuk pięknych gdyż dotychczas była uznawana jako rzemiosło) nagradzany na wystawach  fotograficznych w Mediolanie. Fakty  zebrane przez Bogusława  Szybkowskiego  mówią ,że artysta był oficerem armii pruskiej, przebywał i mieszkał w Opolu przy ulicy Oleskiej a potem przy ulicy Niedziałkowskiego. Był awansowany do stopnia kapitana i stał się kierownikiem biura meldunkowego w urzędzie ewidencji ludności. Z czasem został przeniesiony do Ełku jako oficer rejonowy odpowiedzialny za biuro rejestracji ludności. Zginął podczas burzy na jeziorze.

Barbara Mientus