Biblioteka Tarnów Opolski.

21.11.2023 – lekcja biblioteczna

Temat spotkania: „Czy to wczoraj, czy to dziś dzieciom jest potrzebny miś.”

We wtorkowe przedpołudnie bibliotekarka Justyna odwiedziła dzieci z Publicznego Przedszkola w Kosorowicach.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś.

Święto Misia było wspaniałą okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek, które na co dzień można wypożyczyć w naszej bibliotece np.: Miś Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Tuliś i inni, które bawią, dodają otuchy i pocieszają dzieci na całym świecie.

Pani Justyna przeczytała dzieciom książeczkę pt. „Miś Tuliś idzie do przedszkola” Davida Mellinga.

Po wysłuchaniu bajeczki bibliotekarka włączyła piosenkę z bajki „Misia Uszatka”, a po jej wysłuchaniu wspólnie rozmawialiśmy na temat charakterystycznych cech Uszatka.

Za pomocą ilustracji misiów dzieci odgadywały tytuły bajek z których pochodzą misie np.: Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Gumisie, Miś Baloo.

Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Dzieci wykonały „misiową gimnastykę” oraz zatańczyły do piosenki pt. ”Ja jestem niedźwiadek” naśladując ruchy bibliotekarki.

W oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego „Naprawiamy misia” porozmawialiśmy o poszanowaniu swoich pluszaków oraz o ich prośbach do dzieci. Po krótkiej rozmowie dzieci dorysowały uśmiech na buzi misia a następnie wspólnie uzupełniliśmy sylwetkę misia brakującymi elementami.

Były również zagadki, misiowe puzzle, które dzieci szybciutko ułożyły a następnie przykleiły na białą kartkę oraz zabawa zręcznościowa pt. „Niedźwiedzie łapy”, polegająca na zebraniu słomek rękawicą kuchenną i włożeniu ich do pudełka.

Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do promocji czytelnictwa a jednocześnie do dobrej zabawy. Trudno wyobrazić sobie świat bez pluszowego misia - najlepszego przyjaciela każdego dziecka.

Dziękuję za przemiłe spotkanie.