Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Dzień z książką; Książka, którą warto przeczytać"

Email Drukuj PDF

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim.

05.10.2021 r.- „ Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać”

Moderator spotkania : lekarz ortodonta Jolanta Jarka oraz mgr Jan Feusette.

Temat : „ Kresowa Atlantyda” Stanisława Sławomira Nicieji.

 

Po przywitaniu gości przez dyrektor Monikę Silarską, spotkanie rozpoczęła doktor ortodonta Jolanta Jarka, której pasją są podróże, a także historia Kresów, z której pochodzi jej rodzina. Pani Jarka odbyła podróż po miejscowościach na Kresach, z których wywodzi się jej rodzina, po czym tę historię opartą na dokumentach opisała i wysłała do profesora Nicieji, który w tym czasie był w trakcie spisywania historii Kresów.

Następnie, wielokulturowość omówił nasz drugi gość Pan Jan Feusette, którego rodzina wywodzi się z wielu korzeni. Jan Feusette w latach 1972-1992 pracował w miesięczniku „Opole”. Założył i redagował „Strony”. W latach 1982-1996 kierownik literacki, potem dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W 2012 r. wydał zbiór wierszy pt. "Sprawa gardłowa".

Profesor Stanisław Sławomir Nicieja, od czterdziestu lat zajmuje się zawodowo historią.

W roku 2012 wyszedł pierwszy tom w/w trylogii, która  zabiera czytelnika w świat największych oraz najważniejszych miast opisywanego regionu – Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, Brzeżan oraz Borysławia.

Opisy są pełne ciekawostek i historycznych faktów oraz są bogato ilustrowane fotografiami, często niepublikowanymi nigdzie wcześniej i pochodzącymi z prywatnych zbiorów. Warte uwagi są szczególnie anegdoty z czasów minionych, a także powiązanie biografii wielu znanych z kart podręczników osób z miejscami ich urodzenia. Często bowiem miłośnicy historii nie zdają sobie sprawy, jak wielu wybitnych Polaków ma korzenie kresowe. Recenzenta szczególnie zaintrygowała opowieść o „Polskim Klondike” – Borysławiu. Książkę zamyka epitafium dla jednego z wybitnych lwowiaków – Adama Hanuszkiewicza.

W tomie drugim Profesor Nicieja zabiera czytelnika w podróż po dawnych południowo-wschodnich uzdrowiskach II Rzeczpospolitej. Po lekturze publikacji nikt nie będzie już nieświadomy, gdzie wypoczywały zarówno elity, jak i zwykli mieszkańcy dawnej Polski. Takie miasta jak Truskawiec, Jaremcze, Worochta, Sokole i Morszyn kusiły różne typy turystów – od zapalonych myśliwych, przez miłośników pieszych wędrówek po mniej aktywnych kuracjuszy sanatoriów.   Pod względem typograficznym książka w niczym nie ustępuje tomowi pierwszemu.

Tom trzeci to z kolei opowieść o ponad dwustu miastach, które w wyniku postanowień konferencji jałtańskiej, nie znalazły się już w powojennych granicach Polski. Na jego kartach czytelnik zapozna się między innymi z historią Zaleszczyk, Kosowa, Chodorowa i Kałusza. Również w tym przypadku odnaleźć można w dziele wielką liczbę intrygujących fotografii, które, co należy podkreślić, w doskonały sposób dopełniają kolejne partie tekstu.

Na spotkaniu, zostały omówione pierwsze trzy tomy „ Kresowej Atlantydy”. Do 2021 roku profesor Nicieja wydał łącznie 17 tomów i wszystkie są bogato opatrzone ilustracjami, jak i obszernymi opisami miejscowości.

Nasi zaproszeni goście na przykładach swoich rodzin, opowiedzieli prawdziwe historie z minionych lat.

Dyskusji i opowieści nie było końca.

Dziękujemy serdecznie naszym gościom za mile spędzone popołudnie.

Monika Silarska


 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image166.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1769
Zakładki : 1
Odsłon : 1776206

Licznik odwiedzin

1419279
DzisiajDzisiaj711
WczorajWczoraj677
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu2095
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu9329
Łącznie wizytŁącznie wizyt1419279